Odebrałeś dyplom uczelni wyższej i szukasz swojej pierwszej pracy po studiach? Nie zniechęcaj się tym, że w większości ogłoszeń o pracę widnieje wymóg doświadczenia zawodowego. Wbrew pozorom wielu pracodawców chętnie zatrudnia absolwentów stawiających dopiero pierwsze kroki w zawodzie. Jakie masz atuty jako kandydat do pracy i gdzie znajdziesz pracę po studiach?
Czy trudno jest znaleźć pracę po studiach?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna. W przypadku zawodów deficytowych oczywiście nawet osoby bez żadnego doświadczenia bez problemu znajdą zatrudnienie. Od ręki dostępna jest na przykład praca po studiach matematycznych i innych, przygotowujących do pracy w księgowości – zarówno samodzielnych księgowych, jak i niższych szczeble pracowników ds. rachunkowo-księgowym brakuje bowiem w wielu regionach w całej Polsce. Również osoby z wykształceniem medycznym w zasadzie od ręki znajdują staż i zatrudnienie w szpitalu czy innej placówce medycznej. Na pracę od zaraz zwykle mogą liczyć także osoby z wykształceniem informatycznym, nawet mimo niewielkiego dorobku w postaci projektów komercyjnych.
Co jednak w przypadku obszarów zawodowych, w których nie notuje się tak dużych deficytów kandydatów do pracy i konkurencja na rynku jest spora? Osoby szukające pierwszej pracy po studiach powinny wiedzieć, jakie są ich atuty i wykorzystać je w czasie rekrutacji. A zatem dlaczego pracodawcy mogą chcieć zatrudnić osobę bez doświadczenia, z jeszcze ciepłym dyplomem?
Przede wszystkim dlatego, że przyjęcie do pracy młodej, dynamicznej i oryginalnie myślącej osoby to zwykle ogromna korzyść dla zespołu. Nowe spojrzenie “świeżaka” często pozwala dokonywać wielu przełomów w pracy nad kreatywnymi projektami. Młodzi ludzie nie wiedzą, że “czegoś się nie da”, nie mają uprzedzeń, które mogą zaślepiać osoby z większym stażem. Nowicjusze częściej więc przełamują różnego rodzaju bariery i dochodzą do nieszablonowych rozwiązań.
Co więcej, młodym ludziom zwykle łatwiej przychodzi nauka nowych rzeczy niż pracownikom w starszym wieku. Dlatego pracodawcy, chcąc wprowadzić do firmy np. nową technologię czy wyznaczyć organizacji nowy kierunek działalności, uzupełniają kadrę o nowy narybek. Absolwenta uczelni wyżej też łatwo wyszkolić na potrzeby działalności danego zespołu. Ponieważ dopiero rozpoczyna karierę zawodową, ma w sobie często więcej zapału i ambicji niż doświadczeni pracownicy.
Warto pamiętać o tych wszystkich atutach w czasie poszukiwania zatrudnienia i podkreślić je w czasie rekrutacji do pracy – w liście motywacyjnym, na rozmowie rekrutacyjnej.
Jak długo trwa szukanie pracy po studiach?
Szukanie pracy zwykle trwa co najmniej tydzień, niemniej niekiedy przeciąga się nawet do kilku miesięcy. Dlaczego? Ponieważ na szybkość znalezienia nowego miejsca zatrudnienia wpływ ma wiele czynników np.:
- to, czy wykonujemy zawód poszukiwany przez pracodawców,
- czy nasze CV jest atrakcyjne dla pracodawcy,
- czy dobrze radzimy sobie w czasie rozmowy rekrutacyjnej,
- jak często przeglądamy oferty i wysyłamy zgłoszenia do pracodawców,
- z jakich źródeł pozyskujemy oferty pracy.
Należy pochylić się nad wszystkimi tymi aspektami poszukiwania etatu.
Praca po studiach – gdzie znaleźć ją szybko?
Osoby bez doświadczenia na rynku pracy powinny zachować ostrożność – wciąż można bowiem natknąć się na oszustów starających się wykorzystać naiwność studentów i absolwentów w celu np. wyłudzenia od nich pieniędzy bądź danych osobowych. Dlatego młodym ludziom zaleca się pozyskiwanie ofert z bezpiecznych źródeł, np. urzędów pracy i Centralnej Bazy Ofert Pracy, a także rzetelnych portali z ofertami pracy – jak praca.pl.
Najlepiej zarejestrować się (bezpłatnie) na portalu z pracą. Praca.pl pozwala na filtrowanie ofert zgodnie z własnymi preferencjami, a także śledzenie procesów rekrutacyjnych, w których bierzemy udział. Można także ustawić job alert – powiadomienie na skrzynkę pocztową o nowej ofercie na interesujące nas stanowisko. Te i inne narzędzia – newsletter, kreator CV, przelicznik wynagrodzenia brutto-netto i inne – pozwalają utrzymać porządek w czasie poszukiwania pracy oraz zachować systematyczność. Co więcej, za pośrednictwem wersji mobilnej strony możemy wysyłać zgłoszenia do pracodawców z dowolnego miejsca. Szukanie pracy w czasie przejazdu autobusem czy w kolejce do dentysty? Czemu nie!
Gdzie jeszcze szukać pracy? Warto sprawdzać witryny pracodawców, którymi jesteśmy szczególnie zainteresowani. Być może firmy te mają specjalne programy stażowe i juniorskie dla absolwentów szkół. Kolejnym pomysłem, jaki warto wziąć pod uwagę, jest udział w targach pracy. Nawet jeśli nie znajdziemy w ich trakcie od razu pracy, to nawiążemy kontakty i poznamy warunki w danej branży.