Brzozów – niepozorne, niewielkie miasto w województwie podkarpackim z wielką historią w tle. Handlowy charakter Brzozów miał już w zamierzchłych czasach, o czym świadczą monety z wykutym wizerunkiem np. Marka Aureliusza. Samo miasto lokowane zostało przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Usytuowanie go na jednym z głównych szlaków handlowych pomiędzy Węgrami a Lwowem przyczyniło się do znacznego rozwoju gospodarki lokalnej tego terenu.
Rozwój
Teren ten rozwijał się i rozbudowywał prężnie. Natrafiono tu na źródła wody jodobromowej, dzięki czemu powstało uzdrowisko, które również miało wpływ na sytuację ekonomiczną miasta. Dobrą passę przerwał czas wojenny i eksterminacja ludności polskiej i żydowskiej na tym terenie. Po wojnie miasto zaczęło rozwijać się na nowo. Powstały zakłady przemysłowe, obiekty handlowe i usługowe, nowe bloki mieszkalne, placówki służby zdrowia, szkoły i przedszkola. Po traumatycznych przeżyciach związanych z drugą wojną światową miasto podniosło się dość szybko i poradziło sobie z brzemieniem historii. Gospodarka lokalna osiągnęła wysoki poziom. Stanowiska pracy nie świeciły pustkami, a mieszkańcy posiadali różnorodne kompetencja do wykonywania różnych zawodów.
Gorzej, lepiej
Po zmianach ustrojowych, jak w większości polskich, niedużych miastach postępowało bezrobocie. W Brzozowie na chwilę obecną nie ma wielu firm, poza kilkoma większymi zakładami pracy, które mogłyby dać zatrudnienie mieszkańcom miasta. Dlatego PUP postanowił podjąć skuteczną walkę z panującym tu bezrobociem. Ostatnie kilka miesięcy pokazało, że inicjatywa okazała się skuteczna. Bezrobocie jest znacznie mniejsze i wciąż ma tendencję spadkową. Środki na aktywizację zawodową pozwoliły podjąć zatrudnienie ponad 1500 osobom. Nawet jeśli brzozowianie podjęli pracę poza obszarem zamieszkania w sąsiadujących miejscowościach czy powiatach, jakie to ma znaczenie? Najważniejsze, że nie zasilają już przestrzeni bezrobotnej, bo chyba właśnie taki jest cel pracy Urzędów Pracy. Za swoją gospodarność i duży stopień aktywizacji mieszkańców tutejszy urząd otrzymał nawet wyróżnienie.