Statystyki za rok 2016 pokazują, że na terenach wiejskich i miejskich Kańczugi liczba osób zarejestrowanych w lokalnym Urzędzie Pracy wynosiła 854 osoby. Liczba osób w wieku produkcyjnym zarejestrowanych jako bezrobotne spadła w roku 2016 do 11,1%. Na terenie Kańczugi wiele osób to osoby długotrwale bezrobotne. Za takie z kolei można uznać tych, którzy w okresie ponad 12 miesięcy w czasie ostatnich 2 lat nie podjęli żadnego zatrudnienia (z wyłączeniem okresów odbywania stażu bądź także przygotowania zawodowego dorosłych).
Aby aktywizować osoby bezrobotne, należy podjąć wiele szeroko zakrojonych działań. Niejednokrotnie bowiem problemem w podjęciu pracy jest brak doświadczenia zawodowego. Także bardzo dużym utrudnieniem jest wiek osób bezrobotnych. Ci powyżej 55 roku mają swój największy udział w ogólnej liczbie osób bezrobotnych. W związku z tym jest to najliczniejsza grupa wśród osób pozostających długotrwale bezrobotnymi.
Na długotrwałe bezrobocie narażone są także w dużym stopniu kobiety. Są one także znacznie bardziej narażone na utratę pracy i spotykają się z większymi trudnościami w znalezieniu zatrudnienia.
Długotrwałe bezrobocie w rezultacie może prowadzić do ubóstwa. W Kańczudze jest wiele rodzin zagrożonych ubóstwem i tych, które długotrwale korzystają z zapomogi pomocy społecznej.
Na terenie Kańczugi poziom przedsiębiorczości jest niski. Ludzie nie mają w zwyczaju podejmować ryzyka związanego z pracą na własny rachunek. Oczywiście nie wszyscy, jednak biorąc pod uwagę ogół, można wyciągnąć takie wnioski.