Kiedyś osada Jasiel, potem osada targowa cystersów, dzisiaj Jasło. Gospodarkę lokalną przed wiekami napędzał handel. Jasło rozkwitało do czasu II wojny światowej. Zniszczenia, jakie tu powstały niemal całkowicie zrównały z ziemią ten zakątek południowo-wschodniej ziemi.
Odbudowa
Mieszkańcy niemal natychmiast otrzepali się z kurzu minionych wydarzeń, zakasali rękawy i zabrali się do pracy, odbudowując swoje ukochane miasto. I tak architektonicznie mamy młode miasteczko pełne obiektów sakralnych. Jednak warto pamiętać, że jego historia zaczęła się już w XII wieku.
Wino
Dzisiejszą gospodarkę miasta nakręca głównie produkcja wina i turystyka z jazdą konną w tle. Stolica polskiego winiarstwa jest już znana ze swoich wyrobów nie tylko na terenie Polski, ale także za granicą. Corocznie, w ostatni weekend sierpnia odbywają się tutaj Międzynarodowe Dni Wina.
Gospodarka
W mieście funkcjonuje około 3000 podmiotów gospodarczych. Większość z nich trudni się handlem zarówno hurtowym, jak i detalicznym. Mamy także działalności związane z nauką, techniką, budownictwem, opieką zdrowotną oraz przetwórstwem przemysłowym.
Pamiętajmy, że Jasło to bogata historia gospodarcza. To tutaj Ignacy Łukasiewicz uruchomił pierwszą rafinerię ropy w 1855 roku. Działała tu także dobrze znana Huta Szkła, Państwowa Wytwórnia Chemiczna i kilka znanych już na tamten czas dużych grup zakładowych. Obecnie działa tu wiele firm międzynarodowych.