Na prawobrzeżnym dopływie Wisłoka, w dorzeczu Mleczki położone jest miasto powiatowe Przeworsk. Jego historia jako miasta sięga już przełomu X/XI wieku, jednak ślady osadnictwa odkrytego w tym regionie datuje się nawet na 4,5 tysiąca lat p.n.e. Odkryte w tych okolicach przedmioty z przełomu er to wysokiej jakości wytwory między innymi hutnicze, kowalskie, garncarskie.
Kiedyś
Niegdyś Przeworsk był miastem prywatnym należącym do rodów szlacheckich, potem należał do monarchii austriackiej i wtedy zaczęły się pojawiać kłopoty gospodarcze. Kolejny etap, czyli rozbudowa torowisk połączyła komunikacyjnie szlaki handlowe i nastąpił rozkwit przemysłu, oświaty i kultury do czasu I wojny światowej. Najważniejszym zakładem ówczesnego Przeworska były zakłady cukrownicze, które stały się głównym celem bombardowania na tym terenie.
Spadki
Ostatnie lata pokazują spadek liczby ludności w całym powiecie. Sytuacja spowodowana jest w głównej mierze emigracjami do większych miast młodych ludzi, głównie wykształconych. W poszukiwaniu odpowiedniej, dopasowanej do wymogów pracy absolwenci wybierają głównie kierunek Rzeszów, Kraków lub Warszawa.
Podwójne życie
Charakter Przeworska jest głównie przemysłowy, a to oznacza, że grupa osób, mogących pracować w tej branży jest ograniczona. Mieszkańcy, którzy tu pracują nierzadko pracują na dwa etaty. Drugim zajęciem jest zazwyczaj praca na roli.