Nisko położone jest powiecie niżańskim w podkarpackim województwie. Powiat ma charakter typowo rolniczo – przemysłowo – usługowy. Ponad 40% obszaru stanowią tu lasy, a 50% zajmują użytki rolne różnego rodzaju. W związku z tym w większości gmin powiatu to właśnie rolnictwo jest dominującą branżą na lokalnym rynku pracy.
Handel i usługi
Miasto Nisko to niewielkim rozmiarów teren, gdzie dominuje działalność handlowo-usługowa. Najwięcej osób zatrudnionych jest w sektorze handlowym detalicznym i hurtowym. Branża budowlana w sektorze usług wychodzi na prowadzenie w obszarze Niska.
Działalność
Działalność gospodarczą na terenie miasta nie prowadzi bardzo dużo jednostek indywidualnych. Niski wskaźnik podmiotów gospodarczych przekłada się także na sytuację na lokalnym rynku pracy.
Markety
Na terenie Niska powstały wielkopowierzchniowe markety spożywcze i budowlane, dzięki którym wielu mieszkańców mogło podjąć pierwszą od wielu lat pracę zawodową.
Obsadzone stanowiska
Niestety w mieście o zatrudnienie wcale nie jest łatwo, bo i gospodarka temu nie sprzyja. Funkcjonują tu urzędy, szpital, przychodnie medyczne, apteki, dom kultury, kino, sieć drobnych sklepów oraz punktów usługowych, warsztaty samochodowe i gastronomiczne zaplecze. Większość stanowisk jest obsadzona na długie lata, bez perspektyw rozwojowych.
Młodzi wyjeżdżają
Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że jest to teren nienależący do najbogatszych. Większość mieszkańców dojeżdża do pracy zazwyczaj do Stalowej Woli, która jest przyklejona do granicy miasta. Młodzi, maturzyści, którzy swoje kroki kierują na studia do większych miast, zazwyczaj już nie wracają do Niska. Po prostu nie ma tu pracy dla ludzi młodych, dla tych starszych też. Ciężko nawet stwierdzić, która grupa ma obecnie gorzej na niżańskim rynku pracy.