Szukasz ciekawego pomysłu na wyjazd z bliskimi do południowo-wschodniej Polski? W województwie podkarpackim atrakcji turystycznych nie brakuje. Kiedy nasycicie oczy wspaniałymi krajobrazami Karpat albo Bieszczad, koniecznie odwiedźcie Rzeszów i sprawdźcie jego ofertę wypoczynkową oraz kulturalną. Poniżej kilka miejsc, które warto zaznaczyć na osobistej, turystycznej mapie województwa podkarpackiego.
Zamek Lubomirskich
Wycieczkę najlepiej rozpocząć od największej, mieszczącej się w Rzeszowie atrakcji, czyli Zamku Lubomirskich. Monumentalny gmach pochodzi z początków XX wieku. Warto jednak wiedzieć, że w tym samym miejscu budowle obronne należące najpierw do rodziny Ligęzów, a potem Lubomirskich, istniały już około XVI wieku. Kolejne fortyfikacje były niszczone w czasie różnego rodzaju potyczek i wojen, a w pierwszych latach ubiegłego wieku po prostu rozebrane z uwagi na zły stan techniczny. Nowa konstrukcja zamku, nawiązująca do kształtu historycznego, została zaprojektowana w taki sposób, by mógł w niej sprawnie funkcjonować sąd. Budynek pełnił tę funkcję w czasie dwudziestolecia międzywojennego, a następnie podczas wojny został przekształcony w więzienie. Karty historii, na jakich zapisał się zamek w tym okresie, są wyjątkowo ciemne – gmach stał się bowiem miejscem tortur i mordu tysięcy polskich więźniów. Szacuje się, że naziści zamordowali w zamku ponad tysiąc Polaków. Co więcej, zamek był wykorzystywany jako miejsce kaźni także po wojnie, przez władze PRL – zginęło w nim wielu działaczy antykomunistycznego podziemia. Dopiero w latach osiemdziesiątych Zamek Lubomirski ponownie przekształcono na gmach sądu – i funkcję tę pełni do dziś. Odwiedzając to ważne miejsce dla historii Rzeszowa i Polski, warto zwrócić uwagę na tablicę oraz krzyż upamiętniające poległych.
Podążając śladami rodu Lubomirskich, koniecznie trzeba udać się także na aleję Lubomirskich w Rzeszowie i zobaczyć budynek XVII-wiecznego Letniego Pałacu.
Muzeum Okręgowe
Co jeszcze warto zobaczyć w Rzeszowie? Atrakcją na weekend może być także tutejsze Muzeum Okręgowe, znajdujące się w najstarszej części miasta, przy ul. 3 Maja 19. Warto zwrócić uwagę na zabytkowych gmach, w którym mieści się ta instytucja – niegdyś znajdował się w nim klasztor konwentu Pijarów. Obecnie zbiory Muzeum Okręgowego opiewają na blisko 250 tys. różnego rodzaju eksponatów. Muzeum – oprócz budynku głównego, o którym mowa – ma także oddziały: Muzeum Etnograficzne i Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, wraz z uwielbianą przez turystów trasą w podziemiach rynku.
W Muzeum Okręgowym jest pięć wystaw stałych:
- Żołnierz polski 1914-1945. Kolekcja Jana Partyki,
- Galeria Malarstwa Europejskiego,
- Galeria Rzemiosła Artystycznego,
- Odkopana przeszłość – pradzieje Polski południowo-wschodniej,
- Galeria Malarstwa Polskiego.
Ponadto regularnie organizowane są tu wystawy czasowe, a także warsztaty ceramiczne, spotkania edukacyjne i inne wydarzenia.
Pod auspicjami Muzeum Okręgowego działa także Muzeum Biograficzne Juliana Przybosia (we wsi Gwoźnica Dolna).
Muzeum Dobranocek ze Zbiorów W. Jamy
Dobranocka – wieczorna bajka emitowana około godziny 19:00 przez dziesięciolecia wyznaczała rytm dnia tysięcy dzieci w naszym kraju. Wielu z nas wciąż wspomina z sentymentem ulubione bajki na dobranoc – te polskie jak Bolek i Lolek czy Miś Uszatek, jak i zagraniczne, np. Smerfy, Muminki, Krecik czy Pszczółka Maja.
Nic dziwnego, że dobranocki mają swoje muzeum – mieści się ono właśnie w Rzeszowie. Atrakcji dla dzieci na muzealnych wystawach nie brakuje – najmłodsi, jak i trochę starsi wielbiciele bajek znajdą tu zabawki, plakaty, książki i inne artefakty związane z takimi postaciami jak wspomniani Miś Uszatek, Bolek i Lolek, ale także Miś Colargol, Mały Pingwin Pik-Pok, Koziołek Matołek, Reksio czy Gąska Balbinka. Oprócz wystawy stałej organizowane są wystawy czasowe – warto zajrzeć do kalendarium muzeum.
Rynek miejski
Odwiedzając Rzeszów, bez wątpienia należy zaliczyć obowiązkowy spacer po starym rynku. Jest on otoczony XIX-wiecznymi kamienicami, a w południowo-zachodniej części placu mieści się ratusz. Od rynku odchodzi pięć uliczek – Baldachówka, Kopernika, Kościuszki, Przesmyk i Słowackiego. Warto przycupnąć w którejś z tutejszych kawiarnii bądź restauracji. W okolicach rynku często odbywają się też różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Co więcej, pod rynkiem ciągnie się wspomniana wcześniej Podziemna Trasa Turystyczna. Wejście do niej znajdziemy przy ratuszu oraz od strony ulicy Baldachówka. Trasa ma łącznie 40 połączonych pomieszczeń, a jej długość wynosi 396 metrów.
Muzeum Techniki i Militariów
A może macie ochotę na odrobinę ekstremalnych atrakcji? Rzeszów dostarcza i tego typu rozrywki – warto odwiedzić tutejsze Muzeum Techniki i Militariów. Instytucja mieści się na terenach dawnego Zespołu Szkół Kolejowych, przy ul. Kochanowskiego 19 w Rzeszowie. Znaleźć można tu między innymi wiele zabytkowych samochodów, takich jak Warszawa, Syrena, motocykle m.in. Jawa i Junak, samoloty myśliwskie, czołg radziecki z czasów II wojny światowej T-34, opancerzone transportery, armatę D-44, mundury i inny sprzęt wojskowy, a także wiele artefaktów użytkowych dnia codziennego, np. dawne pralki, radioodbiorniki czy gramofony. W muzeum odbywają się też wydarzenia kulturalne i zloty pojazdów zabytkowych.