Lesko nazywane jest potocznie przez miejscowych „Bramą Bieszczad”. Położone jest pomiędzy Soliną i Sanokiem, na prawym brzegu rzeki San, dokładnie na pograniczu Bieszczad i Pogórza Przemyskiego.
Kiedyś i dziś
Lesko jest cennym punktem turystycznym. Kiedyś była tu osada rodziny Kmitów, którzy wznieśli na swoim terenie zamek, będący jedną z atrakcji dla obecnie odwiedzających miasteczko turystów. Ponadto urokliwe kamieniczki okalające ryneczek z równie ciekawym ratuszem w środku stanowią o wyjątkowym klimacie miasteczka. W Lesku zabytki największej wagi to te, które pozostały po tutejszych Żydach. Jeden z najstarszych w kraju cmentarz żydowski czy synagoga, ściągają tu tłumy. Ruch turystyczny jest tu spory. Malownicze położenie i będące przedsionkiem Bieszczad to idealne miejsce na odpoczynek w bazie agroturystycznej i świetny przystanek by wyruszyć w dalszą podróż.
Praca
W Lesku mamy do czynienia często ze spadkową bezrobocia występującą w sezonach letnich, głównie ze względu na turystyczne aspekty miejsca. Jednak problem bezrobocia nasila się po sezonie. Ogólny stan statystyczny osób bezrobotnych też nie jest zadowalający. Dobrą prognozę w zatrudnieniu zwiastują instrumenty wsparcia oferowane przez Urząd Pracy. Ponad 50% miejsc pracy w powiecie leskim to tzw. praca subsydiowana. Taki rodzaj ma przyczynić się w głównej mierze zatrudnieniu nowych osób poprzez refundację pracodawcom kosztów związanych z zatrudnienie nowych osób. Refundowane są wynagrodzenia brutto oraz składki na ubezpieczenie społeczne.