Powszechnie przyjętą praktyką wśród osób wchodzących na rynek pracy jest podejmowanie stażu. Taki zabieg pozwala absolwentom szkół i uczelni po raz pierwszy poznać tajniki rynku pracy i wdrożyć się w system pracy, z którym wiążą swoją przyszłość.
Jednak programy stażowe nie są skierowane tylko do osób młodych. Również bezrobotni czy pracownicy mają szansę uczestniczyć w takim projekcie. Programy stażowe dla nieco starszych mają na celu głównie powrót na rynek pracy lub zmianę kwalifikacji wynikającą z obecnej sytuacji na rynku pracy. Z programów stażowych korzystało do tej pory wielu mieszkańców Niska. Główną grupą korzystającą ze stażów była i jest w dalszym ciągu grupa bezrobotnych. Jednak ten trend z roku na rok staje się coraz słabszy.
Jeszcze kilka lat temu o staże starali się w równym stopniu zarówno niżanie, jak i pracodawcy. Rozmaitych programów dopasowanych do różnorakich kompetencji było pod dostatkiem. Chętnych także nie brakowało. Do tego stopnia, że często potrzebne było uruchomienie dodatkowych rezerw finansowych z Urzędu Pracy przeznaczonych stricte na ten projekt. Zmiana sytuacji na rynku pracy odcisnęła się również na stażach w Nisku.
Chętnych jest mniej, a ci, którzy się zgłaszają do programów, niejednokrotnie rezygnują po krótkim okresie bez uzasadnienia. W Nisku dochodzi wręcz do sytuacji, że ci sami pracodawcy dzwonią kilka razy w ciągu tygodnia z pytaniem o nowego stażystę. Kiedyś sytuacja była odwrotna. To osoby ubiegające się o staż kontaktowały się niejednokrotnie z Urzędem Pracy. Trend rynku pracownika ma odzwierciedlenie w małym zainteresowaniu stażami na terenie Niska.