W Przemyślu widoczna jest struktura rynku pracy, która wskazuje, że w mieście działa wiele niedużych sklepów lub lokali świadczących usługi różnego rodzaju. Działające tu punkty są zazwyczaj własnością przedsiębiorców, którzy jednocześnie stanowią jedyną siłę roboczą swojej działalności. Powszechne jest, że właściciel to jednocześnie także pracownik małego warzywniaka, salonu fryzjerskiego czy kolektury. Jednak gdy działalność rośnie w siłę, potrzebne są i nowe ręce do pracy.
Oprócz powyższego władze miasta oferują swoim mieszkańcom, zwłaszcza tym bezrobotnym szereg możliwości aktywizacyjnych związanych z udziałem w różnorodnych programach i projektach na szerszą skalę. Część z tych programów stanowi wynik przynależności Polski do struktur unijnych. Dzięki temu walka z bezrobociem i finansowanie poszczególnych projektów toczy się ze środków unijnych.
Osoby bezrobotne mogą stanąć w szranki o pozyskanie środków finansowych na założenie własnej działalności gospodarczej. Pula finansowa, którą otrzymują na założenia działalności pokrywa jednocześnie wydatki na zakup niezbędnego sprzętu oraz wyposażenia nowego miejsca pracy, które tworzą sobie wkraczający na przemyski rynek pracy przedsiębiorcy.
Bezrobotni mieszkańcy Przemyśla mają możliwość skorzystania z kursów i szkoleń, które także finansowane są z ramienia urzędu. Dzięki temu zdobyte kwalifikacje przyczynią się do szybkiej aktywizacji zawodowej dopasowanej do lokalnej struktury rynku pracy.