Krosno to zdecydowanie miasto królewskie. Jego nazwa przewija się w najstarszych dokumentach głów koronowanych od czasów średniowiecznych. To perełka wśród miast dawnej Galicji o wspaniałej architekturze i bogatej formie sztuki. Na przestrzeni wieków wywodziło się stad wielu artystów. Zagłębie przemysłowe, które nadało nowy rytm sztuce, hutnictwu i wielu wynalazkom.
Przemiany
Już w okresie międzywojennym Krosno rozpoczęło swoją drogę do licznych przemian. Postawiono na uprzemysłowienie regionu. Powstała huta szkła, zakłady międlarni i tkalni lnu, lotnisko, dla którego przeniesiono szkołę lotniczą wprost z Bydgoszczy. Gdy nastał czas wojenny, wszystkie podjęte wcześniej inwestycje zostały niemal doszczętnie zdewastowane.
Naznaczone przez wojnę rozpoczęło odbudowę zniszczeń niemal natychmiastowo. Powstały nowe zakłady pracy między innymi huta szkła i fabryka lnu. Pełną parą ruszyły prace naukowe i badawcze skoncentrowane na geologii oraz wiertnictwie. Otwierano kolejne fabryki związane z branżą komunikacyjną, nastawioną głównie na produkcję sprzętu różnego rodzaju. Dodatkowo dla miasta bardzo cennym surowcem okazała się nafta. Powstał tu szereg zakładów związanych z przemysłem naftowym. Szklane wyroby znane są w całej Polsce. Na świecie także. Sam kształt huty jest już historią, której echo odbija się w aktualnych przeobrażeniach i upadku zakładu. Aby poczuć historię szkła wszystkimi zmysłami, warto wybrać się na wycieczkę do Krosna.