Baranów Sandomierski przewija się w dokumentach już z XII wieku. Pełnił rolę grodu obronnego. Potem już jako miasto, w XIV wieku przechodził w różne szlacheckie władania. Głównym napędem rozwoju gospodarczego tamtych czasów był handel zbożem. Potem rzemiosło, sukiennictwo, kuśnierstwo i sznycerstwo. Baranów cierpiał wielokrotnie na przestrzeni wieków, w skutek występujących tu nieustannie powodzi. Wylewy Wisły, która płynęła wtedy szerokim na kilkanaście kilometrów korytem, nikogo nie dziwiły.
Rolnictwo
Dziś na szczęście tereny dawnej Puszczy Sandomierskiej są już bezpieczne, a mieszkańcy w dużej mierze pracują przy produkcji rolnej. Treny rolnicze są tu bardzo mocno zagospodarowane. Dzięki żyznym glebom, nasłonecznionym stokom rolnictwo jest główną siłą napędową gospodarki lokalnej Baranowa Sandomierskiego.
Modernizacja
Na terenie gminy od dłuższego czasu trwają inwestycje, które mają na celu między innymi modernizację i wprowadzenie nowych udogodnień. Jednocześnie dla osób bezrobotnych prowadzone są formy aktywizacyjne sprzyjające podejmowaniu zatrudnienia lub otwieraniu nowych działalności gospodarczych. Działa tu jeden z najbardziej rozpoznawanych zakładów, biegły w produkcji firanek i znany nie tylko w Polsce.
Turystyka
Ze względu na walory turystyczne, pozostałości zabytków architektonicznych i zamek przyjeżdżają tu także turyści. W związku z powyższym w gałęzi turystycznej pracuje także część mieszkańców Baranowa Sandomierskiego.